Єврокомісія в п’ятницю, 15 вересня, вирішила не продовжувати заборону на ввезення українських зернових до Польщі, Болгарії, Румунії, Угорщини та Словаччини за умови, що Україна дотримуватиметься певних правил.
Але Польща, Угорщина та Словаччина продовжать заборону на імпорт українських зернових, незважаючи на рішення Єврокомісії. Прессекретар польського уряду Пьотр Мюллер написав у X (Twitter), що Польща продовжить ембарго на імпорт українського зерна. Міністр економічного розвитку та технологій країни Вальдемар Буда заявив, що обмеження набирають чинності з опівночі 16 вересня.
Угорщина запровадила заборону на імпорт 24 видів української сільськогосподарської продукції, зокрема зерна, овочів, низки м’ясних продуктів та меду. Міністр сільського господарства країни Іштван Надь у Facebook аргументував це захистом інтересів фермерів.
У словацькому уряді також заявили, що заборонять імпорт чотирьох українських товарів на національному рівні до кінця року. Обмеження торкнуться пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшникового насіння, передає Denník N.
В той же час, Президент Володимир Зеленський повідомив у Telegram, що провів переговори з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн та обговорив із нею рішення ЄК щодо української агропродукції.
«Щиро вдячний Урсулі фон дер Ляєн за дотримання слова та правил вільного ринку. Це приклад справжньої єдності та довіри між Україною та ЄС. Європа виграє завжди, коли правила працюють, а договори виконуються», — заявив він.
Як повідомили у пресслужбі Єврокомісії, вони дійшли висновку, що «ринкові викривлення» в п’яти країнах-сусідах України зникли завдяки роботі координаційної платформи та тимчасовим заходам, що діяли з 2 травня.
Було ухвалено рішення, що обмеження не діятимуть після 15 вересня, а Україна впродовж 30 днів вживе заходів, щоб не допустити стрибків на ринку зерна, — зокрема, впровадить систему ліцензування експорту.
«До цього моменту Україна з 16 вересня має запровадити заходи з контролю за експортом чотирьох груп товарів, щоб запобігти будь-яким спотворенням на ринку сусідніх держав-членів. Україна представить платформі план дій не пізніше закінчення робочого дня в понеділок 18 вересня», — заявили в Єврокомісії.
Єврокомісія та Україна разом відстежуватимуть ситуацію. У Єврокомісії також запевнили, що не запроваджуватимуть обмеження доти, доки «повною мірою діятимуть заходи, вжиті Україною».